Muzyczne talent show

Muzyczne talent show od dawna wzbudzają duże zainteresowanie. Kilka lat temu można było zaobserwować wyraźną potrzebę tworzenia kolejnych tego typu programów objawiającą się dużą ilością uczestników na castingach. Obecnie wiele programów nie jest już emitowanych, za to pojawiają się nowe, dające możliwość na zaprezentowanie swoich umiejętności nie tylko dorosłym, ale nawet dzieciom.

The Voice of Poland

Ten program ma za zadanie wyłonić najlepszy głos w Polsce. Nagrodą główną jest kontrakt z muzyczną wytwórnią, a także nagroda pieniężna. Kandydaci do programu przesłuchiwani są tak, by jurorzy nie widzieli ich, ale oceniali jedynie głos. Juror, któremu spodoba się dany występ, naciska na swoim fotelu przycisk „chcę ciebie”. Jeśli dany kandydat spodoba się kilku jurorom, może sam wybrać, pod okiem którego z nich będzie chciał się szkolić w trakcie programu. Każdy z jurorów kompletuje swoją własną drużynę z najlepszych według niego głosów. Wraz z kolejnymi odcinkami drużyny się pomniejszają, by w finałowym odcinku każdy z jurorów-trenerów miał już tylko jednego kandydata na najlepszy głos w Polsce. Od niedawna emitowany jest także program The Voice Kids stworzony z myślą o najmłodszych uczestnikach.

Szansa na sukces

Choć ten talent show nie jest już emitowany, zdecydowanie był jednym z najpopularniejszych tego typu programów w Polsce. Początki Szansy na sukces sięgają już roku 1993. W każdym z odcinków amatorzy śpiewali piosenki znanych wykonawców będących jurorami danego odcinka. Nagrodą dla zwycięzcy było zaśpiewanie piosenki u boku wybitnego muzyka na corocznym występie finalistów. Zwycięzca finału zyskiwał natomiast sposobność wystąpienia na Koncercie Debiutów mającego miejsce podczas Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu.

Bitwa na głosy

Ten talent show również nie jest już emitowany. Podobnie jak The Voice of Poland bazował na kompletowaniu drużyn przez jurorów, jednak w przypadku Bitwy na głosy uczestnicy do samego końca walczyli drużynowo. Co tydzień najsłabsza drużyna odpadała z programu, aż w końcu zostały tylko dwie najlepsze. Zwycięzca przekazywał wygraną kwotę na cele charytatywne.